czwartek, 29 września 2011

Masaż medyczny w sporcie

ŹLE WYKONYWANE ĆWICZENIA MOGĄ SZKODZIĆ!!!


Image Nie wystarczy ćwiczyć, trzeba wiedzieć jak? Niektóre objawy bólowe w obrębie kręgosłupa mogą się pojawiać po wysiłku fizycznym. Istnieją mity dotyczące ćwiczeń. Wielokrotnie powtarzane „półprawdy” spowodowały powszechne stosowanie  niewłaściwych ruchów. Do mitów tych należą: „rozciąganie mięśni” i ich „wzmacnianie poprzez napięcia izometryczne”. Mięśnie nie są zbudowane z gumy ani nie przypominają budową metalowej  sprężyny. Przez nieodpowiednie „rozciąganie” możemy uszkodzić system naczyń odżywczych, tak samo jak przez zbyt długie napinanie mięśni w tzw. skurczach izometrycznych. Kilka rysunków jako przykłady „złych” i „dobrych” ćwiczeń.

Image Image Image

Czy pływanie jest korzystne dla kręgosłupa?
To często zadawane pytanie. Jeśli ktoś płynie bez przerw 50 długości basenu „żabką”, to może doprowadzić się do wzmożenia napięcia mięśni karku. Dlatego lepiej zmieniać style pływania np. jedną długość basenu „żabką” a drugą stylem grzbietowym. Image

Czy jazda na rowerze jest korzystna dla funkcjonowania kręgosłupa?
 Kolejne ważne pytanie. Odpowiedź tak czy nie, zależy od rodzaju roweru. Stanowczo odradzam tzw. rowery „górskie”, gdzie kręgosłup w odcinku lędźwiowym wygięty jest do tyłu. Im dłużej trwa jazda np. 2 – 3 godziny, tym większe mogą się dolegliwości. Zdecydowanie polecam rowery typu „holenderskiego”, gdzie kręgosłup jest w pozycji wyprostowanej, kierownica ustawiona wyżej i jest szerokie stabilne siodełko. Image


Konieczność stosowania masażu w sporcie występuje nie tylko w przypadku wystąpienia "dużego" urazu. Często zapomina się o tym, że sport to mikrourazy, których skutki w ciągu dłuższego okresu nakładają się na siebie, powodując uszkodzenie mięśni, więzadeł i torebek stawowych. Poza tym uprawianie danej dyscypliny sportowej to monotonne powtarzanie pewnych schematów ruchów – tzw. „monotypia ruchowa”, która powoduje zjawisko zmęczenia mięśni a nawet ich zwyrodnienie. Ponieważ przy intensywnym wysiłku fizycznym wydzielają się w organizmie substancje „znieczulające” – endorfina (można powiedzieć „wewnętrzna morfina”) – pierwsze objawy uszkodzeń mogą być niezauważone. Dlatego często reagujemy za późno – najczęściej, gdy nastąpi już tzw. „większy” mechaniczny uraz. W rzeczywistości siła mechaniczna uszkadzająca tkanki nie musi być tak wielka – Tkanki są tak osłabione (wyczerpane wysiłkiem) że wystarczy „zwyczajny ruch” – skłon, nagły skręt, aby stworzyć sobie poważny problem zdrowotny.
 Zdrowe ścięgna i więzadła, fizjologiczne odżywione, są bardzo mocne i potrzeba na prawdę dużych sił żeby je uszkodzić, na przykład takich jak w czasie wypadku samochodowego lub przy  upadku z dużej wysokości.

Masaż medyczny zwiększa lokalny przepływ krwi, sprzyjając procesom regeneracji mięśnia po wysiłku. Powinien być stosowany także jako przygotowanie do uprawiania sportu. Szczególnie dotyczy to tych osób, które miały kilkuletnią przerwę w aktywności fizycznej. Praca za biurkiem, długa jazda samochodem, oglądanie telewizji a potem gwałtowny „zryw” i próba szybkiej poprawy kondycji fizycznej – to najczęstszy scenariusz powstawania urazów. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz